Web sitemizde yasalara uygun olarak çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi almak için çerez politikamıza göz atabilirsiniz.

X

Kasko Değer Listesi

Kasko Değer Listesi

 

Aracınızın kasko değeri hakkında bilginiz var mı? Araç kasko değer listesi; aracınızın modeli, model (üretim) yılı ve markasına bağlı olarak değerinin yer aldığı listedir. Bu liste Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından her ay yayınlanır. Sigorta şirketleri aracınız için kasko teklifi sunarken bu listeyi göz önünde bulundururlar ve referans kabul ederler. Aracınız 15 yaşın üstünde ise kasko bedelinizi seçeceğiniz sigorta şirketi ile tespit edebilirsiniz. Çünkü kasko değer listesi, 15 yaşına kadar olan araçlar için yapılmaktadır. Aracınızın kasko sigortası hesaplaması için elde edeceğiniz değer baz alınacaktır. Aşağıdaki hesaplama modülünden aracınıza dair bilgileri seçerek kasko değerini hemen sorgulayabilirsiniz. Aracınızın kasko değerini hesapladıktan sonra aşağıda belirecek olan kutuya tıklayarak size en uygun kasko teklifini alabilirsiniz. Doğru değerin tespiti için bilgileri doğru girmeniz önemlidir.

 

Kasko Değeri Nasıl Belirlenir?

 

Aracınızın kasko değerini Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) belirlemektedir. Her ay güncellenen liste; aracınızın modeline, yaşına, kullanım amacına vb. özelliklerine bakılarak hazırlanır. Bu listede 15 yaşına kadar tüm araçlar için araç kasko değeri belirlenir.

Araç kasko bedeli size hazırlanacak kasko poliçesi için temel oluşturur. Size sunulacak kasko teklifi tek başına araç kasko bedelinden oluşmaz. Araç kasko bedeliyle birlikte siz sunalan teklifi etkileyen unsurlar şunlardır:

 

Araç Sahibinin (Ruhsat Sahibinin) Bilgileri: Araç sahibinin yaşı, kaç yıldır ehliyet sahibi olduğu, mesleği, ikamet adresi gibi etkenler kasko poliçesinde sunulan fiyatı etkiler. Örneğin: İstanbul gibi büyük şehirlerde kaza yapma riski daha fazladır. Öğretmen, doktor gibi belli rutinde çalışanlar daha az trafiğe çıkarlar ve bu yüzden kaza riskleri azalır.

 

Kaskonun Size Sunduğu Teminatlar: Bütün kaskolar; aracınızı çarpmanız, aracınıza çarpılması, aracınızın yanması, aracınızın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda doğacak zararları teminat altına alırlar. Bu teminatlar standarttır. Bunun dışında poliçeye ekleyeceğiniz her ek teminat için poliçe bedeliniz artış gösterecektir. Örneğin; terör olayları, doğal afetler, enflasyon teminatı gibi ek teminatlar kasko bedelinizi değiştirecektir. Ayrıca size sunulan teminatın miktarı da poliçe bedelini etkileyen bir unsurdur. Yedek anahtar için size 500 TL teminat sunulması ile 3000 TL teminat sunulması farklı kasko bedellerinin çıkması anlamına gelir.

 

Kasko İndirimleri: Kasko yaptırdığınız yıl içinde kaskonuzu kullanmazsanız bir sonraki yıl belli oranda kasko indirimi alırsınız. Hasarsızlık indirimi olarak da tanımlanan bu durum kaskonuzu kullanmadığınız her yıl için artan indirim oranları sunar. Bu sayede kasko bedeliniz azalır.

Poliçenizde, oluşacak maddi hasarlı bir kazada masrafın bir kısmını kendiniz karşılamayı kabul ederseniz muafiyet indirimi kazanırsınız.

Aracınızda hırsızlığa karşı alarm ve immobilizer var ise poliçenizde güvenlik indirimi yapılır.

Artık genç sayılmayan kasko sahibine ve ya kasko yaptıracak kişiye yaş indirimi uygulanır.

 

Aracınızın Durumu: Aracınızın modeli, yaşı, kullanım amacı gibi etkenler de kasko bedelinizi etkiler. Aracınız yaşlandıkça kasko bedeli de artar.

Araç kasko bedeli ve yukarıda belirttiğimiz etkenler yaptıracağınız kaskonun bedelini belirler. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur fiyattan önce size sunulan hizmettir. Çünkü kasko zor anınızda size lazım olan bir sigortadır.

 

Kasko Değer Listesi Hesaplama

 

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) 1987 yılından beri tüm motorlu taşıtların kasko değer listesi oluşturur ve bu liste aylık olarak Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından yayınlanır. Bu liste oluşturulurken belli kriterler esas alınır.

 

Aracınızın Markası, Yılı ve Modeli: Aracınızın, markası, hangi yılda üretildiği, model olarak teknik özellikleri kasko değer listesini hazırlanırken göz önünde tutulan en önemli etkendir. Örneğin X markasının 2013-Y modeli ile aynı markanın 2013-S modeli teknik donanım olarak farklı olduğu için araç kasko değeri de farkı olur.

 

Aracınızın Kullanım Amacı: Aracınızın kullanım amacı da araç kasko bedelini etkileyen diğer faktördür. Ticari, bireysel, tarım gibi farklı kullanım amaçları her ay değişen listede aracınızın kasko bedelini etkiler. Hatta aynı aracın bireysel ruhsatlısı ile ticari ruhsatlısı arasında bile fark oluşur.

 

15 yaşından büyük arabalar için kasko değeri belirlenmez.

Aracınızın kasko değer listesinde belirtilen bedeli, kasko poliçesi hazırlarken temel oluşturur azalır.

KAPAT
Verileriniz size karşılaştırmalı sigorta teklifleri sunabilmek amacıyla alınmaktadır.
Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Aktarılmasına İlişkin Aydınlatma Metni’ne buradan ulaşabilirsiniz.
Gizlilik ve Web Kullanım Şartları’na buradan ulaşabilirsiniz.
Orange Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. (Sigorta Cini) e-posta, SMS, sosyal medya, telefon ve/veya diğer iletişim araçlarıyla bana ulaşarak tarafıma özel her türlü sigortacılık ürünlerine yönelik tanıtım ve reklam içerikli ticari elektronik ileti gönderilmesine ve bu amaçla sınırlı olmak üzere; ürün, hizmet ve kampanyalarla ilgili kişisel verilerimin işlenmesine ve Sigorta Cini’nin tedarikçileriyle paylaşılmasına izin verdiğimi kabul ve beyan ediyorum.
X

Canlı yardım ile görüşmek için buraya tıklayabilirsiniz.

close

Aşağıdaki alanları doldurduktan sonra Başlat butonuna basarak sigorta danışmanınızla canlı görüşmenizi başlatabilirsiniz.

Lütfen telefon numaranızı giriniz.